Informační schůzka MŠ
7.6.2019

Informační schůzka pro NOVĚ nastupující děti do MŠ od září 2019 proběhne 24. 6. 2019 od 16,00 hod v I. třídě MŠ.

Terezínská tryzna 2019

Vloženo: 22.5.2019 | Autor: Povraznikova | Zobrazeno: 58x
Dne 19.05.2019 se žáci naší školy s paní učitelkou Mgr. Bc. Paraskou Klasovou a asistentkou pedagoga Lucií Tvrzníkovou zúčastnili Terezínské tryzny.

Spolupořadateli této pravidelné každoroční pietní a vzpomínkové akce, která se koná vždy třetí květnovou neděli na Národním hřbitově v Terezíně, je kromě samotného Památníku Terezín také město Terezín, Ústecký kraj, Ministerstvo kultury České republiky a další spolky a společenské instituce. Jedná se o vzpomínkovou akci, která se koná k uctění památky obětí zdejší nacistické perzekuce během druhé světové války. Akce se pravidelně zúčastňují nejvyšší státní a ústavní činitelé: zástupci krajské samosprávy, ministři, poslanci, senátoři, členové diplomatického sboru a různí zahraniční hosté, dále příbuzní a přátelé přímých pamětníků a příbuzných obětí.

Hlavní projev měl předseda senátu ČR Jaroslav Kubera, který mimo jiné prohlásil: „Historie nám totiž dává tisíce důkazů, že lhostejnost, pasivita, mávnutí rukou a nezájem o věci veřejné tvoří podhoubí, ze kterých se tvoří zprvu autoritativní, později poznenáhlu a nenápadně totalitní režim. Je proto nutné, snad dnes víc než dřív, scházet se v památných dnech u památných míst, jako je tento hřbitov a připomínat sobě, voličům, všem lidem, že svoji vlastní minulost stále žijeme. Není to tak, že holokaust, nacizmus, totalita a nenávist jsou mrtvé, stačí chvilka nepozornosti a ožijí. Braňme se tomu, dívejme se do budoucnosti, ale nezapomínejme, jak lehké je překročit práh nesvobody.“ Předseda senátu Jaroslav Kubera vidí lhostejnost, zmínil se o desetitisících lidí, kteří v Terezíně během války zemřeli, připomenul i ty, jež byli posláni do Osvětimi ke konečnému řešení. „Osvobození se dočkal jen malý zlomek z nich. Lidé ale i ve stínu smrti dokázali žít na vysoké kulturní úrovni, hrát divadlo, psát verše, malovat a snít své sny o budoucnosti,“ konstatoval předseda senátu. Zároveň zmínil i to, že v roce 1945 zde hovořila bývalá vězenkyně Malé pevnosti Milada Horáková. „To, co nestihli nacisté, dokončili komunisté o pět let později,“ Jaroslav Kubera rovněž prohlásil že „Totalita není mrtvá a má dnes zcela jinou podobu. Stačí chvilka nepozornosti a ožije. Nezapomeňme, jak lehce lze překročit práh nesvobody.“

Terezínské tryzny se zúčastnil i primátor města Teplic Hynek Hanza, který za město Teplice položil věnec k pomníku a s ostatními uctil památku oběti ŠOA. Žáci naší školy rovněž položili květiny k pomníku obětem, aby takto uctili jejich památku.

Na zdejším hřbitově byly po 2. světové válce symbolicky pohřbeny oběti z ghetta Terezín, policejní věznice gestapa v Malé pevnosti i koncentračního tábora v nedalekých Litoměřicích. Po skončení akce jsme se žáky navštívili areál Malé pevnosti a prošli jsme se podzemními chodbami terezínské věznice. Prohlédli jsme si mimo jiné i celu JUDr. Milady Horákové.

Mgr. Bc. Paraska Klasová

Fotografie z akce si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.