„Březen – Měsíc knihy a internetu“

Vloženo: 3.4.2019 | Autor: Povraznikova | Zobrazeno: 583x
„Březen – Měsíc knihy a internetu“ Tak jako každý rok, tak i letos proběhl na naší škole projekt „Březen – Měsíc knihy a internetu“, jehož cílem je podpora čtenářské gramotnosti našich žáků, zvýšení zájmu o čtení knih, ale v neposlední řadě i zdokonalení se v práci s internetem.

Náplň letošního projektu se v mnohém odlišovala od těch předešlých. Žáci všech tříd druhého stupně uspořádali pod vedením svých učitelů českého jazyka, anglického jazyka, výtvarné výchovy a informatiky hned několik zajímavých akcí.
Hlavní akcí letošního měsíce března byly vlastní projekty žáků.
V hodinách literární a slohové výchovy pracovali žáci 8. a 9. ročníků ve skupinách nad projekty o spisovatelích, kteří mají v letošním roce nějaké jubileum. Žáci si o těchto autorech vyhledali důležité údaje, které následně při výtvarné výchově zpracovali do svých projektů. Se svými výsledky pak v hodinách literatury seznámili ostatní spolužáky. Tyto aktivity žáky zaujaly a pustili se do nich s plným nasazením. Výsledky jejich práce nyní zdobí nejen třídy, ale i chodby druhého stupně.
Ze svých slohových prací, které se nějakým způsobem vztahovaly k již vytvořeným projektům, si pak třída   8. A v hodině výtvarné výchovy následně vytvořila svou vlastní knihu a doprovodila ji i svými ilustracemi. Žáci si tak vyzkoušeli, že to není práce zrovna nejjednodušší.
Žáci 6. tříd si zkusili roli spisovatele. Vymysleli vlastní příběh a v hodinách slohu na něm pilně pracovali. V rámci výtvarné výchovy vytvořili vlastní obálku a knihu svázali.
Sedmé třídy se na několik hodin proměnily v redakce novin. Pod vedením šéfredaktorů žáci pracovali na vlastním třídním časopisu. Vymysleli název, napsali články  a vybrali i vhodné obrázky.
          Dalšími aktivitami měsíce března byly akce nazvané „Čteme prvňáčkům“ a „Čteme ve školce“. Žáci a žákyně 8. a 9. tříd pravidelně navštěvovali své mladší kamarády ve všech třech prvních třídách i ve všech odděleních mateřské školky a předčítali jim příběhy z vybraných dětských knížek. Pohádky se všem dětem moc líbily. I pro naše „osmáky a deváťáky“ to byla nedocenitelná zkušenost, které se zhostili vskutku s nadšením.
Tzv. „třešničkou na dortu“ bude nová „knihobudka“, na které v současné době žáci ještě stále pracují. Sami si knihovnu vytvoří. Zvláštní poděkování zde patří žákyni 8. B. Aničce Pevné, která svými malbami celou knihovničku vyzdobí. „Knihobudka“ bude následně umístěna na chodbě školy v tzv. relaxační zóně a knihy v ní umístěné jsou darem od žáků či učitelů, kteří již pro ně doma nemají místo. Kdokoliv si zde může knížku půjčit, vzít nebo ji vyměnit za jinou.
V závěru lze tedy říci, že celý projekt týkající se Měsíce knihy a internetu byl zdařilý, jelikož splnil svůj cíl a zapojili se do něj opravdu všichni žáci II. stupně.

Mgr. Renata Vostatková