Den památky obětí holocaustu

Vloženo: 31.1.2019 | Autor: Povraznikova | Zobrazeno: 1410x
Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá na 27. ledna, po celém světě připomíná miliony obětí nacistů za druhé světové války. Jejich památku uctila dne 28. ledna dopoledne také Židovská obec Teplice.

Pietní a vzpomínkový akt se konal v Lipové ul. u Památníku obětem holocaustu za přítomnosti předsedy senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery, primátora města Teplice Hynka Hanzy, předsedy Severočeského leteckého archivu Jaroslava Žampacha, předsedy Československé obce legionářské Petra Pípala, místopředsedy Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupců Památníku Terezín a dalších významných představitelů veřejného společenského, politického a náboženského života, kteří se slavnostního setkání účastní každoročně, stejně jako zástupci organizací, sdružujících bývalé vězně a  vězenkyně koncentračních táborů a další oběti nacismu.

Této akce se již tradičně zúčastnili i žáci našich 9. tříd v rámci výuky dějepisu za doprovodu paní učitelky Pavlíny Šnídlové a Parasky Klasové. Pietní akce proběhla velice důstojně, kdy byly předneseny proslovy většiny zástupců účastnících se organizací, včetně primátora města Teplic a také předsedy senátu České republiky. Žáci měli možnost seznámit se s hrůzami fašismu nejen ze školního výkladu, nýbrž i z úst obětí holocaustu a představitelů veřejného života a také si poslechnout modlitbu, věnovanou obětem. Pan primátor města Teplic Hynek Hanza ve svém proslovu, mimo jiné podotknul, že všechny školy by se měly účastnit podobných akcí, a učit své žáky o hrůzách této tragické, stinné stránky naší historie. Na závěr akce zazpíval pěvecký sbor Základní školy Maršovské židovskou píseň a akci žáci ukončili hymnou České republiky.

Mgr. Bc. Paraska Klasová, Mgr. Pavlína Šnídlová