Preventivní akce pro žáky 2. stupně školy

Vloženo: 23.11.2018 | Autor: Povraznikova | Zobrazeno: 1038x
Dne 21. 11. 2018 naši školu navštívil elitní kriminalista plk. Mgr. Josef Lottes s přednáškou na téma „Šikana, kyberšikana, seznamování po internetu, domácí násilí, sexuální obtěžování a zneužívání dětí“. Preventivní akce se zúčastnili všichni žáci a třídní učitelé II. stupně.

Žáci se naučili, jak je jednoduché se napálit i jedinou esemeskou, dále se seznámili s nebezpečím kyberšikany, seznamováním se prostřednictvím sociálních sítí, s domácím násilím či zneužíváním dětí, které mnohdy vede až k nejtragičtějším následkům - sebevraždám a zmaření životů nezletilých.  Pan plukovník působil v policii ČR celých 44 let. Našim žákům předával své zkušenosti a praktické rady, jak vyhledat pomoc, kdyby se dostali do nějakého nebezpečí.

Plk. Mgr. Josef Lottes za svůj celoživotní boj proti zločinu obdržel v prosinci 2017 druhé nejvyšší ocenění policejního prezidenta za mimořádné zásluhy o policii v podobě pamětního bodáku.  Za jeho působení v oddělení vražd se útvar dostal na světovou špičku z pohledu objasněnosti násilné trestné činnosti. Podílel se na vyšetřování řady známých zločinů, například Orlické vraždy, Vinohradský řezník apod. Byl členem týmu Tempus, který se zabývá nevyřešenými starými vraždami. Posledním jeho působištěm byla Národní centrála proti organizovanému zločinu. U Policie ČR  začínal případem spartakiádního vraha, od té doby usvědčil stovky dalších pachatelů. Jeho tým vyšetřil přes 1000 případů vražd.

Žáci měli možnost v rámci diskuse pokládat lektorovi otázky a této možnosti několik žáků využilo. Několik žákyň z vyšších ročníků poprosilo pana plukovníka o soukromou radu, a tak věřím, že přednáška byla pro žáky naší školy přínosem.

Mgr. Bc. Paraska Klasová, školní metodik prevence