Cesta se skřítkem Doubraváčkem za pokladem

Vloženo: 27.5.2021 | Autor: Povraznikova | Zobrazeno: 107x
V pondělí 24. 5. probíhal ve III. třídě mateřské školy projektový den tematicky zaměřený na ekosystém lesa s názvem Cesta se skřítkem Doubraváčkem za pokladem. Snahou bylo dětem přiblížit život v lese, představit typické živočichy a rostliny žijící v tomto prostředí a to vše na příkladu místního regionu, který se nachází v těsné blízkosti mateřské školy – v lese pod hradem Doubravka. Děti se na začátku projektového dne dozvěděly legendu o hradu Doubravka a u školy samy našly skřítka Doubraváčka, který je celým dnem provázel.

Úkolem dětí bylo podle fáborků projít vyznačený krátký okruh v lese pod Doubravkou. Na tomto okruhu děti plnily několik úkolů, které byly zaměřeny na poznávání života v lese. Úkoly byly značně pestré, od hudebních činností, přes sportovní aktivity, až po zapojení smyslů při poznávání přírodnin. Konkrétně tak došlo na hraní písniček s tematikou lesa pomocí tzv. boomwhackerů (barevné plastové trubky hrající různými tóny), stavění domečků z přírodního materiálu pro sourozence skřítka Doubraváčka, poznávání předmětů, které do lesa patří nebo nepatří (včetně jejich třídění do správného odpadkového koše), či poznávání přírodnin podle hmatu s vyloučením zrakové kontroly. Podle legendy, kterou se děti dozvěděly na začátku projektového dne, je cesta dovedla až ke kameni, u něhož byl ukrytý poklad. Skřítek Doubraváček byl tak hodný a podklad dětem rozdal. Na konci celého dopoledne společně s dětmi všechny aktivity vyhodnotil; zpětná vazba od dětí byla velmi pozitivní.

Závěrem je nutné dodat, že výše uvedené aktivity, podobně jako projektový den Správně třídíme odpad(proběhl 26. 4.), byl financován v rámci šablon z projektu Společně objevovat, poznávat a učit se. Stejně jako minulý měsíc patří poděkování paní učitelce Bc. Kamile Bachmanové za pečlivou přípravu projektového dne i paní učitelce Kateřině Váňové za pomoc při realizaci všech aktivit. Na přípravách a realizaci projektového dne se také podílel odborník z praxe, konkrétně odborný asistent z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Mgr. Petr Trahorsch, PhD.

Bc. Kamila Bachmanová, Mgr. Petr Trahorsch, Ph.D., Kateřina Váňová